Hlavní menu
Poslední články
Důvěryhodnost
Spolehlivost
Spolupráce
Prodej sadby pro rok 2025
Příjem objednávek a prodej sadbového materiálu na rok 2025
CENÍK
Tento ceník se vztahuje pro následující jaro 2025.
Tento ceník je platný do jeho případné změny. Přijaté objednávky v roce 2024 budou expedovány v roce 2025 a to za podmínek stanovených tímto ceníkem (ze kterého pak vychází formulář pro objednávky)
Vážení zákazníci - odběratelé japonského topolu dovolujeme si zveřejnit cenu sadbového materiálu pro jarní výsadbu v roce 2025 a zároveň oznámit příjem objednávek pro tuto jarní výsadbu.
Pro zobrazení ceníku klikněte sem
Otázka sadebního materiálu
Převzato z www.komorapestitelubiomasy.cz:
V poslední době přibývá na členy komory pěstitelů biomasy množství dotazů týkajících se kvality a původů sadebního materiálu rychlerostoucí dřeviny japonského topolu (kříženec topolu černého a topolu maximoviczova - jinak směs klonů J-104, J-105)licencovaný pěstitel je povinnen odběrateli vydat rostlinolékařský pas k sadebnímu materiálu - dnes už vcelku známá informace. Méně je však v podvědomí začínajících pěstitelů, že můžou (na základě přílohy č. 10 vyhlášky č.82 /1996Sb.) po dodavateli požadovat i tzv. "LIST O PŮVODU".
LIST O PŮVODU lesních dřevin vypovídá mnohé o původu sadebního materiálu. Z nejzajímavějších uveďme například:
- vlastníka a provozovatele lesní školky
- lokalizace semenářské oblasti (fyzické umístění školky)
- licenční číslo vydané MZe
- detailní název a označení sadby (rod, druh, latinský název, evidenční číslo - u j.topolu J-104, J-105)
- původ (odkud tento pěstitel tuto sadbu sám získal)
- způsob pěstování (by mělo být uváděno "na matečnicích dle schváleného projektu")
Kvalita sadby
Častá otázka kladená zájemci o pěstování RRD –rychle rostoucí dřeviny – japonského topolu členům Komory pěstitelů biomasy (KPB)
Kvalita sadby.
Otázka.
Jaký vliv na kvalitu sadebního materiálu má stáří reprodukčních porostů – takzvaných matečnic?
Sadební materiál se sklízí pravidelně každým rokem v zimních měsících lednu a únoru v reprodukčních porostech –matečnicích. Reprodukční porosty jsou zakládány s předpokládanou životností 10 – 15 let. Pokud pěstitel zakládal v minulých letech matečnici a zároveň požadoval dotaci její na výsadbu, byla dokonce jednou z podmínek přidělení dotace i povinnost udržovat tuto matečnici po dobu nejméně 10 let. Jednotliví producenti sadebního materiálu jsou povinni být registrovaní a mají přidělené registrační číslo v centrálním státním registru. Každoročně mají za povinnost požádat odpovídající Státní rostlinolékařskou správu (SRS) a příslušného rostlinolékaře o provedení fyzické kontroly porostů sadbového materiálu na matečnicích. Po provedené kontrole obdrží pěstitel doklad o provedené kontrole a jejím výsledku. Při prodeji sadby pěstitel vystavuje zákazníkovi Rostlinolékařský pas, jehož součástí je i registrační číslo přidělené pěstiteli.
Po celou dobu existence reprodukčního porostu – matečnice musí být bezpodmínečně zachována kvalita sadebního materiálu. Není tedy pravdou, že sadební materiál má nejlepší kvalitu z matečnic starých 2 – 3 roky. Toto tvrzení šíří, bohužel, někteří začínající pěstitelé. Ve skutečnosti matečnice teprve třetím rokem začíná produkovat plný výnos sadebního materiálu a to v plné kvalitě! V Rakousku jsou některé matečnice tohoto klonu jap-104,jap-105 v plné kvalitě produkce už i dvacátým rokem.
Tyto výše uvedené informace lze ověřit u odborníků Ing. Jana Wegera, Ing. K.Havlíčkové a kolektivu dlouhodobě se touto tématikou zabývajících, ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (VÚKOZ) v Průhonicích. Průhonice Informační středisko pro obnovitelné zdroje energie (ISOZE), kde poskytnou informace na váš případný dotaz.
A.Dočekal
japonskytopol.cz
Teplárny řeší nedostatek biomasy, pálí už i palmové ořechy
- Podrobnosti
- Vytvořeno 11. 11. 2011 18:13
- Aktualizováno 22. 5. 2012 1:13
- Zveřejněno 11. 11. 2011 17:58
Informační portál iDNES.cz dne 10.listopadu přinesl článek v němž se jasně hovoří o nedostatku biomasy určené pro spalování ve výtopnách a elektrárnách. Trochu paradoxem je, že vhodnou alternativou z důvodu nedostatku biomasy jsou například také palmové ořechy. Rozhodně zajímavý článek k přečtení - v němž je také mezi řádky řečeno, že nejvhodnější dobou pro pěstování energetických plodin jakou je například japonský topol je právě nyní!
Energetický potenciál dřevní hmoty Japonského topolu
- Podrobnosti
- Vytvořeno 1. 11. 2011 19:31
- Aktualizováno 30. 1. 2017 7:55
- Zveřejněno 1. 11. 2011 19:20
K nejčastěji kladeným dotazům v poslední době.
Energetický potenciál dřevní hmoty Japonského topolu
Energetický potenciál dřevní hmoty Japonského topolu, tedy i štěpky z Japonského topolu ( suché 0% vlhkosti ) má průměrnou výhřevnost 19 MJ/kg.
V praxi se sklízí dřevní hmota Japonského topolu při průměrné vlhkosti 50 % ( 49 – 51 %). Energetický potenciál je zhruba poloviční, tedy kolem 9 MJ v kilogramu dřevní hmoty.
Pro lepší představu převedeme udávanou výhřevnost v Mega Jaulech na Kilowatty energie.
Číst dál: Energetický potenciál dřevní hmoty Japonského topolu
Články
Statistika
Statistika
- Návštěvníci
- 179
- Články
- 52
- Odkazy
- 3
- Počet zobrazených článků
- 519535
Značky
japonský topol biomasy japonského topolu pěstitelů fotografie komory pozvánka sadby seminář kvalita využití palivo nezávislost praxi objednávka pěstování rostlin topolů kácení priaznivcov topoľa otázka dreviny rychlorastúcej slovenských pěstovaných vítame 2003 jádro fajn potřebujete barrieux laurent palmové ořechy jiné zdroje sadebního uvádění oběhu června zákon hlavně biomasu osiva emailem výsadby těžba