Nejnovější obrázkyPoslední články

Prodej sadbového materiálu 2022
pondělí 1. listopad 2021 5:29
Příjem objednávek a prodej sadbového materiálu na r. 2022  CENÍK  Vážení zákazníci - odběratelé japonského topolu dovolujeme si zveřejnit cenu sadbového...
Těžba japonského topolu
pondělí 12. prosinec 2016 2:42
V minulém týdnu jsme zahájili těžbu porostů japonského topolu na 9,4ha. Jedná se již o druhé obmýtí.   V této první fázi bude sklizená dřevní hmota...
Ceník poštovného
sobota 23. leden 2016 3:32
   CENÍK POŠTOVNÉHO do zahraničí platný pro jarní sezonu 2016 Je součástí "aktuálního ceníku"   Jediná forma sadebního materiálu, který můžeme zaslat...

Legislativní informace

Vláda schválila program rozvoje venkova

Vláda na své schůzi dne 16. srpna 2006 schválila Program rozvoje venkova ČR na období 2007 až 2013. Venkov a zemědělství budou podle tohoto programu dostávat až kolem 13 miliard korun ročně.

Program navazuje na národní strategický plán rozvoje venkova, který vláda schválila v květnu. Z roční sumy na podpory v rámci programu by mělo jít přibližně 22 % na konkurenceschopnost zemědělství, lesnictví a potravinářství, přibližně 55 % na zlepšování životního prostředí a krajiny, necelých 17 % na rozšiřování okruhu hospodářských činností a podpory kvality života na venkově a kolem 5 % na podporu záměrů venkovských partnerství. Program přitom obsahuje v rámci uvedených čtyř priorit konkrétní opatření a finanční částky. Zemědělci tak budou moci čerpat peníze na modernizaci hospodářství či nákup strojů. Peníze z programu půjdou také pro zemědělsky méně příznivé oblasti, údržbu krajiny nebo na podporu energetického využití biomasy. Obce mohou dostat peníze například na vybudování informačního střediska, stezku pro turisty či rekonstrukci objektů, které pak budou sloužit veřejnosti. Dotace mají také pomoci venkovskému obyvatelstvu v projektech směřujících k rozšiřování zdrojů příjmů. Program zahrnuje i některé lesnické dotace.

Podle ČTK je celkový příděl peněz představuje na sedm let zhruba 93 miliard korun, přibližně 73 miliardami se na něm podílí Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova. Zbytek tvoří vlastní zdroje z českého rozpočtu. Podle některých agrárních organizací a politiků ale mělo být schvalování dokumentu ponecháno až nové vládě.

Zemědělský expert ODS Jiří Papež považuje postup vlády za nesmyslný. „S hlasováním o demisi kabinet schvaluje důležitý koncepční dokument - to je špatně," prohlásil. Pokud ale materiál zatím nebude odeslán do Bruselu, může se k němu nová vláda ještě vrátit, dodal.

Agrární komora podle svého prezidenta Jana Veleby schválení programu vítá, protože odklady by mohly ohrozit čerpání peněz od příštího roku. S konečnou podobou dokumentu ale zcela spokojena není a bude ještě žádat navýšení peněz na modernizaci zemědělských farem. Na tento účel je určeno něco přes miliardu ročně, české zemědělství by ale podle Veleby potřebovalo dvojnásobek.

O rozdělení peněz měli v rámci národní diskuse rozdílnou představu zejména nevládní agrární organizace a zástupci obcí a regionálních samospráv. Ministerstvo zemědělství ale považuje konečnou podobu programu za vyváženou. Navíc financování rozvoje venkova a zemědělství podle resortu nespočívá jen na Evropském zemědělském fondu pro rozvoj venkova.

Hnutí Duha přivítalo, že v podmínkách jsou zařazeny některé základní standardy zdravého hospodaření, především v oblasti lesního hospodářství. Podmínkou obdržení dotace bude ponechávat na každý hektar lesa pět stromů k zestárnutí, aby zde zůstala část živin. Podle hnutí ale chybí další a podstatně důležitější požadavky, jako sázet místní druhy dřevin, tedy především listnaté či smíšené porosty, a těžit po jednotlivých stromech.

Program rozvoje venkova se zasílá ke schválení Evropské komisi. Ta ale předpokládá schválení prováděcí evropské legislativy až v září, takže teprve poté bude moci ČR oficiálně předat dokument do Bruselu.

Program rozvoje venkova na období 2007-2013 ke stažení (ve formátu PDF):

Program rozvoje venkova - analýza situace

Program rozvoje venkova - informace o osách a opatřeních navrhovaných pro každou osu

Program rozvoje venkova - přílohy

Copyright © 2022 Antonín Dočekal - Japonský topol.cz. Všechna práva vyhrazena. All Rights Reserved.

Terra Felicitae